Zemědělci varují: Bez rozpočtu jednoznačně určeného na zemědělství se unijní agrární politika zhroutí jako domeček z karet
Praha 20. května 2025 - Zemědělci napříč Evropou reagují na snahu Evropské komise zásadně změnit způsob financování. Komise o tom bude jednat na konferenci k rozpočtu EU, která dnes začíná v Bruselu, přičemž má dojít k zásadní změně, kdy o alokaci na jednotlivá odvětví budou rozhodovat státy samostatně. Zemědělcům tak hrozí ještě menší podpora než doposud, což ohrožuje potravinovou bezpečnost celé EU.
Ve dnech konání konference Evropské komise o příštím rozpočtu EU ve dnech 20. a 21. května 2025 je plánována protestní akce evropské zemědělské konfederace COPA-COGECA. K celoevropské výzvě „EU House of Cards“ se připojují i čeští zemědělci – celkem čtyři zemědělské organizace – Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků. Chtějí tak vyjádřit znepokojení nad plánovanou změnou rozpočtu, která může vést ke zhroucení společné zemědělské politiky EU a k nedostatečnému financování agrárního sektoru.
„Bez garantovaného rozpočtu pro Společnou zemědělskou politiku (SZP) hrozí její rozpad. Dosavadní rozpočet o dvou pilířích zajišťoval podporu v sektorech, jako je rozvoj venkova, ekologické zemědělství nebo péče o welfare zvířat a krajinu. Pokud by mělo dojít ke sjednocení rozpočtu do jednoho, přičemž jednotlivé státy by rozhodovaly, kolik do kterého ‚šuplíku‘ alokují prostředků, v České republice i mnoha dalších zemích může dojít ke zhroucení financování zemědělství, a tím i k ohrožení základního účelu práce farmářů – produkce potravin, o podpoře životního prostředí ani nemluvě,“ podotýká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR a dodává: „V zemědělství EU by ještě více rozhodoval souboj rozpočtů, nikoliv šikovnost zemědělců.”
Proč akce? Proč teď?
EU aktuálně čelí geopolitickému napětí, klimatickým výzvám a rostoucí závislosti na dovozech. Produkce potravin se, kromě bezpečnosti, stává stejně důležitou jako obrana. Přesto však návrhy Evropské komise na nové víceleté finanční období neobsahují konkrétní zajištění SZP – a nově navíc hrozí její rozpuštění do tzv. jednotné obálky, kdy by jednotlivé členské státy dostávaly jeden rozpočet a rozhodovaly by o rozdělení dle vlastních aktuálních priorit.
- Přidělení rozpočtu národním vládám bez závazků a kontrol by ohrozilo stabilní financování českého zemědělství.
- Aktuálně je zemědělství financováno méně než 0,5 % státního rozpočtu ČR, a jen 0,3 % rozpočtu EU, přestože je klíčovým sektorem pro bezpečnost a stabilitu.
„Pokud Evropská unie skutečně považuje potravinovou bezpečnost za strategickou prioritu, pak je nezbytné, aby to odpovídalo i rozpočtovým rozhodnutím. Adekvátní rozpočet na Společnou zemědělskou politiku je klíčem k udržení produkce v celé Evropě, včetně České republiky, kde už dnes bez dotací zemědělci pracují pod hranicí ziskovosti,“ uvádí Martin Ludvík, viceprezident Agrární komory ČR a předseda Ovocnářské unie ČR.
Rozpočet musí růst – ne klesat
Evropská komise také zvažuje nominální snížení rozpočtu na agrární politiku o 20 %, přestože inflace a náklady rostou. To by reálně znamenalo pokles až o 50 % oproti stávajícím hodnotám. „Pokud chceme, aby zemědělci nebyli závislí na dotacích, musíme jim vytvořit takové podnikatelské prostředí, které jim umožní se uživit produkcí. Dnešní systém k tomu nemotivuje – a bez jeho změny se nezbavíme ani závislosti na dotacích, ani nezajistíme dostatek kvalitních a bezpečných potravin pro obyvatele Česka,“ vysvětluje místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Kamil Surovík.
Čtyři české zemědělské nevládní organizace proto požadují:
- Zachovat dvoupilířový systém a samostatnou obálku pro Společnou zemědělskou politiku.
- Zachování hodnoty rozpočtu, to zn. minimálně zachování reálné hodnoty SZP z aktuálního víceletého finančního rámce, což znamená nominální navýšení o min. 30 %.
Nechceme dotace, chceme férové podmínky
České zemědělství je dnes bez dotací ztrátové. Průměrný zemědělec bez veřejné podpory nedosáhne ani na pokrytí nákladů. 40 % podniků je na nule nebo ve ztrátě. Dotace však mají sloužit jako nástroj zvládání rizik a nákladů regulací – nikoliv jako hlavní zdroj obživy.
Zemědělci proto žádají:
- podmínky pro podnikání a investice, nikoliv almužnu z veřejných rozpočtů;
- omezení byrokracie – ČR má 6. nejvyšší náklady na administrativu v zemědělství v EU;
- férovou podporu produkčních farem, které produkují drtivou většinu potravin a zároveň nesou hlavní zátěž obtížných tržních podmínek, vysokých nákladů a regulací.
Bez SZP nebude soběstačnost, zaměstnanost ani krajina
Naše zemědělství dnes produkuje jen 66 % průměrného výnosu na hektar v EU. Ale ne kvůli nízké produktivitě – ta je ve srovnatelných podmínkách často srovnatelná nebo vyšší. Rozdíl tvoří vysoký podíl farem, které reálně neprodukují.
„Změna přístupu je nutná – k financím, k nastavení politik i k očekáváním společnosti. Pokud selže rozpočet, hrozí zhroucení celé evropské architektury potravinové bezpečnosti jako domečku z karet,“ shrnuje Martin Pýcha.
Příloha – přehled plateb ve dvou pilířovém (aktuálním) rozpočtu EU na zemědělství ZDE.
Kontakty pro média:
Michal Procházka, Zemědělský svaz ČR
vedoucí vnějších vztahů a tiskový mluvčí
+420 734 865 377, [email protected]
Lidija Erlebachová, Native PR
Senior Account Manager
+420 776 543 452, [email protected]
Barbora Pánková, Agrární komora ČR
tisková mluvčí
+420 721 306 431, [email protected]



Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Zemědělství:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Katastr nemovitostí - pozemky bez majitele, seznam UZSVM - vyhledávání
- Wall Street - sídlo americké burzy. Wall Street je ulice v New Yorku (USA), která proslavila jako trvalé sídlo NYSE (americká burza). Mnoho hlavních amerických burzovních a neburzovních trhů a společností má hlavní sídlo na Wall Street a ve finanční
- Obchodní řetězce konečně zlevňují. Stále ale ani zdaleka ne o tolik jako zemědělci a ani ne tolik jako potravináři
- Politika ČNB beze změn, stejně jako koruna. Rok uzavře na 25,70 CZK/EUR (Komentář)
- podnikatel.cz: Verbují mladé řemeslníky jako bílé koně, posloužit mají jako odpovědní zástupci, varuje AMSP ČR
- Čeští zemědělci dostanou z unijního kompenzačního balíčku 160 milionů korun
- EK snížila odhady růstu unijního HDP, varovala před inflací a dopadem ukrajinské krize
- PS jednoznačně schválila státní rozpočet na příští rok, schodek bude 112 miliard korun
- Soros: EU se může zhroutit jako Sovětský svaz
- Soros: EU se může zhroutit jako Sovětský svaz - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
21.05.2025 Nepodceňujme pojištění vážných chorob
20.05.2025 Samsung srazil cenu svého nejlepší telefonu.
19.05.2025 Láká vás dodatečný příjem? Zjistěte, jak…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, Citfin
Proč se akciové trhy tak rychle oklepaly z dubnového propadu?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kubánský rum v ohrožení? Produkce kubánského cukru na historickém minimu
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři