AK ČR (akcr.cz)
Zemědělství  |  20.05.2025 02:00:00

Zemědělci varují: Bez rozpočtu jednoznačně určeného na zemědělství se unijní agrární politika zhroutí jako domeček z karet


Praha 20. května 2025 - Zemědělci napříč Evropou reagují na snahu Evropské komise zásadně změnit způsob financování. Komise o tom bude jednat na konferenci k rozpočtu EU, která dnes začíná v Bruselu, přičemž má dojít k zásadní změně, kdy o alokaci na jednotlivá odvětví budou rozhodovat státy samostatně. Zemědělcům tak hrozí ještě menší podpora než doposud, což ohrožuje potravinovou bezpečnost celé EU.

Ve dnech konání konference Evropské komise o příštím rozpočtu EU ve dnech 20. a 21. května 2025 je plánována protestní akce evropské zemědělské konfederace COPA-COGECA. K celoevropské výzvě „EU House of Cards“ se připojují i čeští zemědělci – celkem čtyři zemědělské organizace – Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků. Chtějí tak vyjádřit znepokojení nad plánovanou změnou rozpočtu, která může vést ke zhroucení společné zemědělské politiky EU a k nedostatečnému financování agrárního sektoru.

„Bez garantovaného rozpočtu pro Společnou zemědělskou politiku (SZP) hrozí její rozpad. Dosavadní rozpočet o dvou pilířích zajišťoval podporu v sektorech, jako je rozvoj venkova, ekologické zemědělství nebo péče o welfare zvířat a krajinu. Pokud by mělo dojít ke sjednocení rozpočtu do jednoho, přičemž jednotlivé státy by rozhodovaly, kolik do kterého ‚šuplíku‘ alokují prostředků, v České republice i mnoha dalších zemích může dojít ke zhroucení financování zemědělství, a tím i k ohrožení základního účelu práce farmářů – produkce potravin, o podpoře životního prostředí ani nemluvě,“ podotýká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR a dodává: „V zemědělství EU by ještě více rozhodoval souboj rozpočtů, nikoliv šikovnost zemědělců.”

Proč akce? Proč teď?
EU aktuálně čelí geopolitickému napětí, klimatickým výzvám a rostoucí závislosti na dovozech. Produkce potravin se, kromě bezpečnosti, stává stejně důležitou jako obrana. Přesto však návrhy Evropské komise na nové víceleté finanční období neobsahují konkrétní zajištění SZP – a nově navíc hrozí její rozpuštění do tzv. jednotné obálky, kdy by jednotlivé členské státy dostávaly jeden rozpočet a rozhodovaly by o rozdělení dle vlastních aktuálních priorit.

  • Přidělení rozpočtu národním vládám bez závazků a kontrol by ohrozilo stabilní financování českého zemědělství.
  • Aktuálně je zemědělství financováno méně než 0,5 % státního rozpočtu ČR, a jen 0,3 % rozpočtu EU, přestože je klíčovým sektorem pro bezpečnost a stabilitu.

„Pokud Evropská unie skutečně považuje potravinovou bezpečnost za strategickou prioritu, pak je nezbytné, aby to odpovídalo i rozpočtovým rozhodnutím. Adekvátní rozpočet na Společnou zemědělskou politiku je klíčem k udržení produkce v celé Evropě, včetně České republiky, kde už dnes bez dotací zemědělci pracují pod hranicí ziskovosti,“ uvádí Martin Ludvík, viceprezident Agrární komory ČR a předseda Ovocnářské unie ČR.

Rozpočet musí růst – ne klesat
Evropská komise také zvažuje nominální snížení rozpočtu na agrární politiku o 20 %, přestože inflace a náklady rostou. To by reálně znamenalo pokles až o 50 % oproti stávajícím hodnotám. „Pokud chceme, aby zemědělci nebyli závislí na dotacích, musíme jim vytvořit takové podnikatelské prostředí, které jim umožní se uživit produkcí. Dnešní systém k tomu nemotivuje – a bez jeho změny se nezbavíme ani závislosti na dotacích, ani nezajistíme dostatek kvalitních a bezpečných potravin pro obyvatele Česka,“ vysvětluje místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Kamil Surovík.

Čtyři české zemědělské nevládní organizace proto požadují:

  1. Zachovat dvoupilířový systém a samostatnou obálku pro Společnou zemědělskou politiku.
  2. Zachování hodnoty rozpočtu, to zn. minimálně zachování reálné hodnoty SZP z aktuálního víceletého finančního rámce, což znamená nominální navýšení o min. 30 %.

Nechceme dotace, chceme férové podmínky
České zemědělství je dnes bez dotací ztrátové. Průměrný zemědělec bez veřejné podpory nedosáhne ani na pokrytí nákladů. 40 % podniků je na nule nebo ve ztrátě. Dotace však mají sloužit jako nástroj zvládání rizik a nákladů regulací – nikoliv jako hlavní zdroj obživy.

Zemědělci proto žádají:

  • podmínky pro podnikání a investice, nikoliv almužnu z veřejných rozpočtů;
  • omezení byrokracie – ČR má 6. nejvyšší náklady na administrativu v zemědělství v EU;
  • férovou podporu produkčních farem, které produkují drtivou většinu potravin a zároveň nesou hlavní zátěž obtížných tržních podmínek, vysokých nákladů a regulací.

Bez SZP nebude soběstačnost, zaměstnanost ani krajina
Naše zemědělství dnes produkuje jen 66 % průměrného výnosu na hektar v EU. Ale ne kvůli nízké produktivitě – ta je ve srovnatelných podmínkách často srovnatelná nebo vyšší. Rozdíl tvoří vysoký podíl farem, které reálně neprodukují.

„Změna přístupu je nutná – k financím, k nastavení politik i k očekáváním společnosti. Pokud selže rozpočet, hrozí zhroucení celé evropské architektury potravinové bezpečnosti jako domečku z karet,“ shrnuje Martin Pýcha.

Příloha – přehled plateb ve dvou pilířovém (aktuálním) rozpočtu EU na zemědělství ZDE.

Kontakty pro média:
Michal Procházka, Zemědělský svaz ČR
vedoucí vnějších vztahů a tiskový mluvčí
+420 734 865 377, [email protected]

Lidija Erlebachová, Native PR
Senior Account Manager
+420 776 543 452, [email protected]

Barbora Pánková, Agrární komora ČR
tisková mluvčí
+420 721 306 431, [email protected]

exportovat ›
Zdroj: Agrární komora České republiky
Zemědělci varují: Bez rozpočtu jednoznačně určeného na zemědělství se unijní agrární politika zhroutí jako domeček z karet
Zemědělci varují: Bez rozpočtu jednoznačně určeného na zemědělství se unijní agrární politika zhroutí jako domeček z karet
Zemědělci varují: Bez rozpočtu jednoznačně určeného na zemědělství se unijní agrární politika zhroutí jako domeček z karet

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Zemědělství:

Út 16:58  Pšenice roste o 3 % X-Trade Brokers (XTB)
Pá   0:00  Obchodní dohoda mezi UK a USA eagri.cz (Mze)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688

OSZAR »