ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  19.05.2025 11:06:00

Jarní hospodářská prognóza 2025: Mírný růst v podmínkách globální ekonomické nejistoty

Jarní hospodářská prognóza 2025: Mírný růst v podmínkách globální ekonomické nejistoty

Hospodářství EU začalo v roce 2025 na poněkud silnějším základě, než se očekávalo. Předpokládá se, že v letošním roce bude nadále růst mírným tempem, přičemž růst by měl v roce 2026 zrychlit, a to navzdory zvýšené nejistotě v oblasti globální politiky a obchodnímu napětí.

Hospodářská prognóza Komise z jara 2025 předpokládá, že reálný HDP vzroste v roce 2025 v EU o 1,1 % a v eurozóně o 0,9 %, což je zhruba stejné tempo jako v roce 2024. V roce 2026 se očekává zrychlení růstu na 1,5 % v EU a 1,4 % v eurozóně. Očekává se, že celková inflace v eurozóně zpomalí z 2,4 % v roce 2024 na průměrnou hodnotu 2,1 % v roce 2025 a 1,7 % v roce 2026. V EU by měla inflace sledovat podobnou dynamiku z mírně vyšší úrovně v roce 2024 a v roce 2026 by měla klesnout těsně pod 2 %.

Zhoršený výhled, ale odolná ekonomika

V posledním čtvrtletí roku 2024 zaznamenalo hospodářství EU silnější než očekávaný růst ve výši 0,4 %, a to zejména díky silné domácí poptávce. Tato pozitivní dynamika pokračovala i v prvním čtvrtletí roku 2025, přičemž předběžné údaje naznačují růst reálného HDP ve výši 0,3 %.

V dnešní prognóze je výhled růstu revidován výrazně směrem dolů. To je do značné míry způsobeno slábnoucím výhledem světového obchodu a vyšší nejistotou v oblasti obchodní politiky.

Jarní prognóza vychází z určitých předpokladů o obchodních clech. V modelu se předpokládalo, že cla na dovoz zboží z EU do USA a prakticky na všechny ostatní obchodní partnery zůstanou na úrovni 10 %, což je úroveň uplatňovaná dne 9. dubna, s výjimkou vyšších cel na ocel, hliník a automobily (ve výši 25 %) a osvobození některých výrobků (farmaceutických výrobků a mikroprocesorů) od cla. Předpokládalo se, že dvoustranná cla mezi USA a Čínou budou nižší než cla uplatňovaná dne 9. dubna, ale dostatečně vysoká, aby vedla k významnému snížení dvoustranného obchodu se zbožím mezi USA a Čínou. Celní sazby, na kterých se Čína a USA nakonec 12. května dohodly, se ukázaly být nižší, než se předpokládalo, ale stále dostatečně vysoké, aby nezneplatnily předpoklad zásahu do americko-čínských obchodních vztahů.

Celosvětový růst mimo EU se nyní předpokládá ve výši 3,2 % jak pro rok 2025, tak pro rok 2026, což je pokles oproti prognóze míry růstu ve výši 3,6 % na podzim 2024. Tato revize směrem dolů do značné míry odráží oslabený výhled jak pro USA, tak pro Čínu. Zpomalení světového obchodu je ještě výraznější.

V důsledku toho se očekává, že vývoz z EU letos vzroste pouze o 0,7 %, přičemž obnovený pokles vývozu zboží bude částečně kompenzován odolností vývozu služeb, neboť je méně ovlivněn obchodním napětím. V roce 2026 by měl růst vývozu zrychlit na 2,1 %.

Nejistota, více než cla, zatěžuje domácí poptávku. Po 1,8% poklesu tvorby hrubého fixního kapitálu v roce 2024 je na obzoru mírné oživení investic. To je tlumenější, než se na podzim očekávalo, neboť nižší celková aktivita snižuje kapitálové potřeby. Mezitím má volatilní reakce trhu na napětí v obchodních vztazích zpřísňující se dopad na podmínky financování. Nyní se předpokládá, že investice v roce 2025 vzrostou o 1,5 % a v roce 2026 dále zrychlí na 2,4 %. Toto zrychlení je způsobeno investicemi do infrastruktury a výzkumu a vývoje, a to i díky podpoře z Nástroje pro oživení a odolnost a Fondu soudržnosti, a obratem v oblasti bytové výstavby. Očekává se, že v roce 2026 se opět oživí investice do vybavení.

Pokud jde o soukromou spotřebu, očekává se, že růst bude o něco silnější, než se předpokládalo na podzim, a dosáhne 1,5 % v roce 2025 a 1,6 % v roce 2026. To je do značné míry způsobeno silnější dynamikou růstu v roce 2024 a stále odolným trhem práce v souvislosti s rychle odeznívajícími inflačními tlaky. Zvýšené úspory však nadále omezují dynamiku spotřeby.

Trh práce zůstává silný a reálné mzdy se zlepšují

V roce 2024 vedl pokračující růst zaměstnanosti k vytvoření 1,7 milionu nových pracovních míst v hospodářství EU, čímž se dosáhlo nového rekordu v počtu pracovních míst v Unii. Navzdory mírnému hospodářskému růstu se předpokládá, že zaměstnanost do konce horizontu prognózy vzroste o další 2 miliony pracovních míst. Očekává se, že míra nezaměstnanosti v roce 2026 klesne na nové historické minimum 5,7 %.

Poté, co růst nominálních mezd v roce 2024 vzrostl o 5,3 %, v letech 2025 a 2026 zpomalí. Pracovníci budou i nadále těžit z růstu reálných mezd a očekává se, že se plně zotaví ze ztráty kupní síly v posledních letech, která byla způsobena prudkým nárůstem inflace.

Inflace stále klesá

Očekává se, že probíhající dezinflační proces, který byl zahájen na konci roku 2022, bude pokračovat stabilně. Po uvolnění na 2,4 % v roce 2024 se předpokládá, že harmonizovaná inflace měřená indexem spotřebitelských cen (HICP) v eurozóně dosáhne cíle ECB ve výši 2 % již v roce 2025 a v roce 2026 dále klesne.

Ceny energetických komodit od podzimu 2024 výrazně poklesly a jejich sestupná trajektorie by měla pokračovat. Rovněž posílení eura by mělo přispět k dezinflačním tlakům.

Deficity se nepatrně zvyšují

Po poklesu na 3,2 % v roce 2024 se předpokládá, že schodek veřejných financí EU vzroste v roce 2025 na 3,3 % a na této úrovni zůstane i v roce 2026.

Poměr dluhu k HDP by se měl po čtyřech letech poměrně rychlého snižování zvýšit na 83,2 % HDP v roce 2025 a 84,5 % v roce 2026 na úrovni EU.

Zvýšená nejistota v souvislosti s napětím ve světovém obchodu

Rizika výhledu jsou vychýlena směrem dolů. Další roztříštěnost světového obchodu by mohla zmírnit růst HDP a znovu vyvolat inflační tlaky. Katastrofy související s klimatem jsou také častější a zůstávají trvalým zdrojem rizika zpomalení růstu.

Na druhé straně další zmírnění napětí v oblasti obchodu mezi EU a USA nebo rychlejší rozšíření obchodu EU s jinými zeměmi, mimo jiné prostřednictvím nových dohod o volném obchodu, by mohlo udržet růst EU. Pozitivně by mohlo přispět i zvýšení výdajů na obranu. Pokrok v reformách na podporu konkurenceschopnosti, jako je prohloubení jednotného trhu a pokrok v Unii úspor a investic, jakož i provádění ambiciózního programu zjednodušení, může dále posílit odolnost hospodářství EU.

Souvislosti

Tato prognóza vychází ze souboru metodických předpokladů týkajících se směnných kurzů, úrokových sazeb a cen komodit s datem uzávěrky 25. dubna. U všech ostatních příchozích údajů, včetně předpokladů o vládní politice, zohledňuje tato prognóza informace do 30. dubna včetně. Pokud nebudou oznámeny a dostatečně podrobně specifikovány nové politiky, projekce nepředpokládají žádné změny politiky.

Evropská komise každoročně zveřejňuje dvě hospodářské prognózy (jarní a podzimní), které zahrnují širokou škálu hospodářských ukazatelů pro všechny členské státy EU, kandidátské země, země ESVO a další významné vyspělé a rozvíjející se tržní ekonomiky.

Hospodářská prognóza Evropské komise z podzimu 2025 aktualizuje projekce v této publikaci a očekává se, že bude předložena v listopadu 2025.

Pro více informací

Komisař na Twitteru: @VDombrovskis

Sledujte GŘ ECFIN na Twitteru: @ecfin

Quote

Hospodářství EU prokazuje odolnost v souvislosti s vysokým napětím v oblasti obchodu a prudkým nárůstem celosvětové nejistoty. Růst podporovaný silným trhem práce a rostoucími mzdami by měl pokračovat i v roce 2025, i když mírným tempem. Inflace klesá rychleji, než se původně předpokládalo, a je na dobré cestě k dosažení 2% cíle v letošním roce. Ale nemůžeme být samolibí. Rizika výhledu zůstávají nakloněna směrem dolů, takže EU musí přijmout rozhodná opatření k posílení naší konkurenceschopnosti.
Valdis Dombrovskis, komisař pro hospodářství a produktivitu, provádění a zjednodušení 2025-05-18

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:

Út 13:33  EU přijala 17. balíček sankcí vůči Rusku ec.europa.eu (Evropská komise)
Út 12:14  Denní zpravodajství 20 / 05 / 2025 ec.europa.eu (Evropská komise)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688

OSZAR »