Saxo Bank (Saxo Bank)
Investice  |  16.05.2025 15:30:58

Studie: Mnozí investoři nakupují akcie takřka naslepo – proč bychom měli výzkumu věnovat více než průměrných 6 minut?


  • Studie odhalila, že většina investorů věnuje bližšímu zkoumání kupovaných akcií pouze šest minut a obvykle se soustředí jen na tabulkové ceny z poslední doby.

  • Rychlý a povrchní průzkum obvykle vede investory ke špatným rozhodnutím a k nákupu předražených akcií.

  • 70 % investorů se zabývá pouze pohyby cen akcií za posledních 24 hodin

  • Investiční rizika výrazně snižuje vybudování strukturovaných investičních návyků, pochopení kognitivního zkreslení a dodržování jednoduchých pravidel investování.


Představte si, že přijdete do autobazaru a okamžitě koupíte nejnablýskanější vystavené auto, aniž byste se s ním vůbec projeli, zkontrolovali najeté kilometry, nebo nakoukli pod kapotu. Na první pohled může vypadat skvěle, ale nemáte nejmenší ponětí, jaké problémy se skrývají uvnitř a jak se mohou prodražit. To zní celkem riskantně, nebo ne? Podle překvapivého nového výzkumu však právě tak přistupuje mnoho drobných investorů k nákupu akcií. A u akcií obecně platí, že skrytá rizika mohou stát více než mechanické problémy.

Je zvláštní, že investoři tráví bližším zkoumáním akciových titulů předtím, než odklepnou nákup, v průměru pouze šest minut. Ano, šest minut – tedy méně času, než člověku trvá uvařit si ranní kávu nebo prolistovat sociální sítě. Během těch pár pomíjivých okamžiků zvládne většina z nich stěží něco víc než povrchní zhodnocení, často si jen zběžně projdou tabulkové ceny za poslední období.

Je sice skvělé, že dnes investuje víc lidí než dříve, a berou tak svojí finanční budoucnost do vlastních rukou, ale ukvapené a povrchní investování může být přímá cesta do problémů.

Jak se takovým problémům vyhnout a vybudovat si dobré investiční návyky?

Přeskakování úplných základů – investoři ignorují fundamentální ukazatele

Profesionální investoři věnují metodickému pitvání obchodních společností celé hodiny či dokonce dny. Pečlivě zkoumají finanční výkazy, výnosy, dividendy, zadlužení a klíčové rizikové metriky, jako je volatilita. Chápou, že podrobný průzkum není nic extra – je to prostě nezbytnost.

Typické chování investorů však vypadá jinak. Nedávný výzkum dvou profesorů New York University Stern School of Business, který vycházel z rozsáhlé databáze internetového chování (přes osm milionů kliknutí), odhalil, že většina investorů stráví zkoumáním klíčových rizikových ukazatelů, jako jsou volatilita či beta faktor, jen zhruba deset sekund. Necelé dvě minuty z již tak omezeného času pak tráví studováním klíčových fundamentálních ukazatelů, jako jsou výnosy či dividendy. Raději se soustředí hlavně na jednoduché cenové tabulky a grafy – více než 70 % z nich se zabývá jen pohyby cen za posledních 24 hodin. Takové spoléhání na krátkodobé pohyby cen může být velmi zavádějící, protože denní fluktuace odráží často spíš přechodné tržní nálady či šumy než skutečné dlouhodobé výsledky či hodnotu.

Sami výzkumníci uvádějí, že se zdá přinejlepším nepravděpodobné a přinejhorším zhola nemožné, aby pohled na krátkodobé cenové grafy přinesl smysluplné poznatky o dlouhodobých vyhlídkách obchodních společností.

Investoři často podceňují význam důkladného průzkumu, protože jsou mylně přesvědčeni, že stačí rychlý pohled na pohyb cen. Ale bez jasného chápání fundamentálních faktorů není investování jen iracionální – je také velice rizikové.“

Proč investujeme impulzivně?

Chceme-li pochopit, proč se investoři vrhají po hlavě do nákupu akcií jen s minimem znalostí, stačí se podívat na poznatky behaviorální ekonomie. Lidem jsou vlastní kognitivní zkreslení – zkratkovité jednání a tendence, které ovlivňují naše finanční rozhodování a často přimějí investory, aby se hnali za firmami, kterým se v poslední době dařilo, a při tom přehlíželi kritická rizika nebo impulzivně obchodovali nikoli na základě analýz, ale na základě emocí. Mezi taková zkreslení patří:

  • Preferování posledních událostí (Recency Bias): Mnohem větší váhu přikládáme informacím z poslední doby a nevšímáme si dlouhodobějších dat.

  • Klam mediální pozornosti (Attention bias): Soustředíme se na akciové tituly, které se objeví v titulcích nebo získají mediální pozornost, protože jsme přesvědčeni, že pozornost se rovná potenciál.

  • Nadměrná sebedůvěra: Investoři často věří, že vlastní intuice či rychlý úsudek mají větší váhu než podrobná analýza.

Tyto typy kognitivního zkreslení vedou investory po zrádné cestě – hltají titulky, nakupují za přemrštěné ceny, a dosahují pak nižší návratnosti.

Nebezpečí rozhodování v reakci na mediální výstupy

Vzpomínáte si ještě na mánii kolem meme akcií firem jako AMC, GameStop, nebo Bed Bath & Beyond? Investoři impulzivně skupovali tyto trendující tituly a mnozí nejspíš ani netušili nebo nechápali, co vlastně kupují, viděli jenom rychle rostoucí graf a zcela ignorovali fundamentální analýzu. Když nadšení opadlo, klesly i výnosy – a často dramaticky.

Rozsáhlý výzkum ovšem zjistil, že akcie, kterým se dostává disproporční mediální pozornosti, podávají dlouhodobě často výrazně podprůměrné výkony. Investoři, kteří se řídí takovou pozorností, obvykle platí přemrštěné ceny, vyhnané bombastickými titulky spíš než solidními finančními fundamenty.

Jak pravil legendární investor Benjamin Graham: „Z krátkodobého hlediska se akciový trh řídí hlasováním, ale z dlouhodobého se řídí vážením.“ Jinými slovy, zatímco krátkodobé ceny akcií odrážejí popularitu a přechodné změny tržních nálad, dlouhodobé výsledky závisí v konečném důsledku na strukturální síle a skutečné hodnotě podniku.

Průzkum si vyžaduje více než šest minut

Je realistické, že by vám pouhých pár minut strávených nad grafem dnešních cen poskytlo smysluplné investiční poznatky? Asi ne. Ve skutečnosti je třeba porozumět hlavním obchodním aktivitám společnosti, její dlouhodobé profitabilitě, finančnímu zdraví i širším odvětvovým trendům. Investoři by měli zvážit kvalitu vedení firmy, její konkurenční pozici i ekonomickou odolnost.

Jasné a spolehlivé základy pro kvalifikované rozhodování může položit mimo jiné prostudování růstu výnosů, úrovně zadlužení, pozice na trhu, zkušeností vedení, výhledů celého odvětví a specifických rizik, jimž podnik čelí. Na něco takového ale šest minut prostě nestačí – pokud to chcete udělat pořádně.

Výzkumníci také zjistili, že mezi investory panují značné rozdíly. Zatímco většina se do obchodování žene impulzivně, přemýšlivá menšina skutečně provádí rozsáhlejší strukturovaný výzkum – a tento přístup patrně přináší lepší dlouhodobé výsledky.

Tipy, jak zlepšit svou přípravu

  • Strategie, nikoli impulzivnost: Držte se jasného investičního plánu, definovaného vašimi cíli a tolerancí k riziku, nikoli aktuálními titulky.

  • Fundamenty na prvním místě: Vždy si prostudujte klíčové metriky jako růst výnosů, úroveň zadlužení a nacenění (P/E poměr, P/S poměr).

  • Znalost rizik: Zjistěte si volatilitu svých akcií a tržní expozici, můžete se tak vyhnout drahým překvapením.

  • Veďte si seznam: Nehrňte se impulzivně do nákupů trendujících akcií, raději si veďte seznam potenciálních dlouhodobých investic a firmy na něm si dobře nastudujete.

  • Diverzifikace: Rozložte své investice do různých odvětví, různých zeměpisných lokalit a různých tříd aktiv, abyste snížili riziko spojené s jediným titulem.

Opatrnější přístup k investování se vyplatí

Je fantastické, že je investování čím dál rozšířenější a přístupnější. Ovšem bezhlavé investování – bez dostatečné přípravy a jasného strategického záměru – často vede ke zbytečným ztrátám a zklamání.

Cílem investování totiž není v konečném důsledku krátkodobý zisk, ale trvale udržitelný růst majetku. Skutečné jmění se buduje pomocí trpělivého a strukturovaného přístupu.

Jak říká behaviorální ekonomie, prvním krokem k lepšímu rozhodování je uvědomění si vlastních omezení a předpojatosti. Nezapomínejte, že špičkoví investoři nemusí být vždycky chytřejší – pouze dokáží lépe pracovat se svou předpojatostí.

Zdravé návyky = bezpečnější investice

Vaše peníze si zaslouží víc než jen zběžný pohled. Inteligentní výběr konkrétních akciových titulů trvá déle než šest uspěchaných minut, ale odměna je značná, přináší totiž vyšší výnosy, menší stres a větší sebedůvěru. Díky strukturovanému a trpělivému přístupu můžete skutečně využít dlouhodobý potenciál investování.

Známý investor Warren Buffett kdysi moudře poznamenal: „Akciový trh je nástroj pro přesun peněz od netrpělivých k trpělivým.“

Ať tedy vaše investování provází trpělivost, rozvážnost a disciplinovanost – pak může vaše finanční budoucnost vzkvétat.


Poznámka: Tento článek odkazuje na výsledky odborné studie profesora Toomase Laaritse a profesora Jeffreyho Wurglera z NYU Stern School of Business, nazvané „The Research Behavior of Individual Investors“.

Jacob Falkencrone, vedoucí oddělení investiční strategie

Dánská banka pro investory a tradery

Saxo Bank je důvěryhodná dánská banka pro investory a tradery, kterým poskytuje již více než 30 let prvotřídní obchodní platformu se všemi třídami aktiv a více než 71 000 instrumenty. Kromě investičních nástrojů můžete využít službu půjčování cenných papírů nebo úročení volné hotovosti v 18 různých světových měnách.

Více informací na: www.saxobank.cz/cs-cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688

OSZAR »