Nová belgická vláda sází na jadernou energetiku
Restart jaderného průmyslu v Belgii, prodloužení životnosti belgických jaderných elektráren, investice do nových jaderných reaktorů a zároveň otevření inovačního pracoviště pro udržitelnou demontáž jaderných reaktorů i hledání řešení pro nakládání s radioaktivními odpady – to vše nabízí příležitosti pro český průmysl a vědu.

Jaderná elektrárna Tihange. Foto: Shutterstock
Nová belgická vláda premiéra Barta de Wevera klade důraz na jadernou energetiku, která má být nově klíčovým prvkem pro zajištění energetické bezpečnosti a dosažení klimatických cílů země. Vláda má v plánu spustit ambiciózní program restartu jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů a zároveň předpokládá investice do nových jaderných technologií. Vládní koalice hodlá zrušit zákon z roku 2003, podle něhož mělo v Belgii dojít k postupnému opuštění jaderné energie. Toto rozhodnutí představuje jasný rozchod s politikou předchozích belgických vlád.
VELKÉ I MENŠÍ REAKTORY
Nové bloky by se dle koaliční dohody měly skládat z mixu velkých reaktorů typu EPR (Evropský tlakovodní reaktor), jehož výkon může dosáhnout 1,6 GW, a malých modulárních reaktorů SMR. Zatím nebylo specifikováno, kolik reaktorů každého typu by mělo být v budoucnu postaveno. Cílem je generovat 4 GW jaderné energie s využitím stávajících jaderných reaktorů a další 4 GW s využitím nových technologií.
Jaderná energetika je též prioritou vlámské regionální vlády. Ta v březnu 2025 zveřejnila Vlámský průmyslový plán, který se zaměřuje na jadernou energii, snižování emisí CO2 a inovace. Premiér Matthias Diependaele zároveň oznámil záměr do konce roku 2025 určit konkrétní možnosti výstavby malých modulárních jaderných reaktorů.
BEZPEČNÉ VYŘAZOVÁNÍ STARŠÍCH REAKTORŮ
V Belgii jsou však zároveň v posledních letech postupně odstavovány starší jaderné reaktory. Pro rok 2025 bylo naplánováno odstavení dalších tří reaktorů, přičemž provoz prvního z nich byl ukončen již v únoru tohoto roku. V této souvislosti bylo v Belgii v prosinci 2024 otevřeno inovační pracoviště. Belgické centrum pro jaderný výzkum SCK CEN, které se nachází ve městě Mol v provincii Antverpy, nahradilo téměř kompletně rozebranou budovu reaktoru 3 novou budovou MaT (Material Treatment Building).
Budova MaT má přispět k bezpečnějšímu, udržitelnějšímu a nákladově efektivnějšímu procesu vyřazování jaderných zařízení z provozu a k odpovědnému nakládání s radioaktivním odpadem. Nové inovační pracoviště MaT bude sloužit k provádění výzkumu zaměřeného na vyplnění specifických mezer ve znalostech a na posunutí současných technologií na úroveň moderních udržitelných standardů. Od roku 2025 mohou zájemci z řad výzkumníků v MaT zkoumat produkty v jaderných a nejaderných zónách, validovat technologie pro jaderné aplikace, popřípadě budovu využít k údržbě nebo opravě kontaminovaných zařízení.
ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY
Plánovaná výstavba nových reaktorů v Belgii je příležitostí pro české exportéry a dodavatele dílů a specifických zařízení v tomto sektoru. Belgická federální veřejná služba pro politiku a podporu (FPS BOSA) spravuje platformu e-Procurement, na které mají registrovaní dodavatelé přístup ke všem současným zadaným veřejným zakázkám v Belgii. Vyhlášená výběrová řízení a případné zakázky ze sektoru jaderné energetiky bude české velvyslanectví v Bruselu sledovat a dále o nich informovat.
ŠANCE PRO ČESKÉ VÝZKUMNÍKY
Pro české výzkumné instituce se dále naskýtá příležitost díky novému belgickému inovačnímu centru pro vyřazování jaderných reaktorů z provozu, které nabízí výzkumnou spolupráci a zároveň možnost využití prostoru pro ověřování a zkoumání vlastních technologií. K navázání spolupráce a pro detailnější informace je potřebné vyplnit formulář na stránce výzkumného centra.
Jana Flawinne, ekonomická specialistka
Pavel Kobližka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bruselu

Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- Mongolská vláda investuje do energetiky: sází na slunce, vodu i uhlí
- Babiš (MF): Vláda by měla podporovat jadernou energetiku, plyn není prioritou
- Vláda schválila Národní akční plán jaderné energetiky
- ČEZ: Vláda připravena navrhnout rozvoj jaderné energetiky
- Babiš (MF): Vláda by měla podporovat jadernou energetiku, plyn není prioritou - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- ČEZ: Vláda odvolala zmocněnce pro jadernou energetiku
- Babiš (MF): Vláda by měla podporovat jadernou energetiku, plyn není prioritou - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Premiér Sobotka chce zítra v jaderné elektrárně Dukovany jednat o rozvoji jaderné energetiky v ČR
Prezentace
21.05.2025 Nepodceňujme pojištění vážných chorob
20.05.2025 Samsung srazil cenu svého nejlepší telefonu.
19.05.2025 Láká vás dodatečný příjem? Zjistěte, jak…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, Citfin
Proč se akciové trhy tak rychle oklepaly z dubnového propadu?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kubánský rum v ohrožení? Produkce kubánského cukru na historickém minimu
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
?
Okénko pro podnikatele
Antonín Trunec, Software602
Devět z deseti Čechů podepisuje pracovní smlouvu stále ještě na papíře. Pojďme to změnit!
Jakub Šulák, Forscope
Dopad amerických cel na sektor IT: boj o softwarovou nezávislost