Vyšší cla v americké inflaci zatím těžko pohledat
Trh i Fed musí na vyhodnocení inflačních dopadů cel vyčkat na červen.
Kdo chtěl hledat důkazy toho, že vyšší cla tlačí vzhůru americkou inflaci, tak musel být dubnovými statistikami zklamán. Až na výjimky, jako je například elektronika, se růst u nejvíce náchylných položek, které lze najít ve spotřebitelském koši na straně zboží, ukázal být velmi nízký. Vezmeme-li pak ceny zboží bez volatilních položek (potraviny a energie, resp. paliva), tak zjistíme, že tento vyššími cly nepochybně zasažený segment spotřebitelského koše v dubnu cenově stagnoval. Aneb po clech ani památky?
Příliš brzo soudit, neboť pokud se podíváme na věc z druhé strany a zkusíme spočítat, jaká byla v dubnu efektivní (průměrná) celní sazba, tak dojdeme hodnotě na úrovni 5 %, což je fakticky polovina momentálně aplikovaného plošného cla ve výši 10 %. Neboli je zřejmé, že v dubnu firmy ještě nebyly nuceny platit vyšší cla, takže je logicky ani nepromítly do cen. Na zhodnocení viditelnějšího průsaku vyšších celních sazeb do americké inflace si bude tedy nutné počkat na květnová a červnová inflační data.
Jinak, pokud nahlédneme do zbývajících detailů dubnové inflace, tak vedle očekávaných jevů, jako byl pokles cen energií a potravin, bylo asi největším překvapením zrychlení v segmentu cen bydlení. Jde o položku, která zajistila, že růst ostře sledované jádrové inflace zůstal kladný (meziměsíční růst činil 0,2 %). Růst nájemného, resp. cen bydlení v posledních měsících spíše zpomaloval, a tak dubnové zrychlení považujme spíše za jednorázovou záležitost.
Amerického prezidenta Trumpa dubnová inflační data vybídla k tomu, aby na Fed znovu apeloval za snížení úrokových sazeb. Fed ovšem prezidenta nevyslyší a velmi pravděpodobně bude vyčkávat na další inflační čísla. Vše však bude podmíněno vývojem na trhu práce, vzhledem k tomu, že inflace je již na dostřel dvouprocentnímu cíli, tak konjunkturální čísla budou pro centrální banka rozhodující.
Region: AN
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Akcie USA - americké akcie
- Anglické jednotky délky, americké jednotky délky
- Wall Street - sídlo americké burzy. Wall Street je ulice v New Yorku (USA), která proslavila jako trvalé sídlo NYSE (americká burza). Mnoho hlavních amerických burzovních a neburzovních trhů a společností má hlavní sídlo na Wall Street a ve finanční
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Evropu straší americká cla na dovoz automobilů, akcie i měny zatím drží páteční pozice
- Co Powell na vyšší inflaci? Dopoledne zatím negativní
- Čína zatím odolává vidině vyšších amerických sazeb
- Americká inflace CPI dosahuje 4,9 %. Ve 14:30 byla zveřejněna data americké inflace CPI. Data dopadla lépe, než se očekávalo
- Korunu vyšší americké sazby (zatím) netrápí
Prezentace
14.05.2025 Za oponou BTC Prague: co z globální…
07.05.2025 iPhone, který vyjde na polovinu. Takhle…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Proč může být Palantir stále relativně levnou investiční příležitostí?
Petr Lajsek, Purple Trading
Benzín je nejlevnější za 4 roky! Zastaví dražší ropa pád cen pohonných hmot?
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Miroslav Novák, Citfin
ČNB snižuje sazby, ale další uvolňování měnové politiky může být problematické
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři