Inflace v dubnu klesla mírně pod dvouprocentní cíl (Analýza makroindikátorů)
V dubnu došlo ke zpomalení tuzemské inflace na meziročních 1,8 % po 2,7 % v březnu. Statistický úřad tak pouze potvrdil svůj předběžný odhad. Oproti očekáváním byla dubnová inflace nižší, když tržní konsensus a naše prognóza odhadovaly 2,1 %. Centrální banka pak ve své nedávno zveřejněné prognóze pro duben předpokládala 2,0 %.
Hlavním zdrojem odchylky od naší prognózy byly volatilní ceny potravin. Ceny potravin a nealkoholických nápojů v dubnu meziměsíčně klesly v průměru o 0,3 %, zatímco ceny alkoholu a tabáku se snížily o 1,0 %. Oproti stejnému období loňského roku byly ceny stále vyšší, ale jejich růstové tempo výrazně zpomalilo. Meziroční růst cen potravin a nealkoholických nápojů v dubnu zvolnil z 6,1 % na 4,1 %, v případě alkoholu a tabáku pak z 5,2 % na 2,0 %. Pomohla tomu i vyšší srovnávací základna loňského roku. Ceny potravin jako celek byly tedy hlavním důvodem dubnového poklesu meziroční inflace.
Ke zpomalení inflace přispěl také pokračující pokles cen pohonných hmot. Ty byly v dubnu meziměsíčně nižší o 2,7 % a navázaly tudíž na silný březnový pokles o 3,3 %. Přispěly k tomu jak výrazně nižší ceny surové ropy na světových trzích související s pesimističtějšími vyhlídkami růstu světové ekonomiky a vyšším objemem těžby této suroviny, tak i pokračující zpevňování české koruny vůči americkému dolaru. Meziroční pokles cen pohonných hmot v důsledku toho zrychlil z 8,4 % na 13,3 %. Podobně jako u potravin i zde působil vliv vyšší srovnávací základny loňského roku.
Regulované ceny jen nepatrně rostly. Meziměsíčně byly vyšší o 0,1 % a jejich meziroční dynamika (0,4 % v dubnu) se nadále držela hluboko pod dvouprocentním cílem centrální banky. Působily na to ceny energií, které byly v dubnu meziročně nižší v průměru o 3,3 %. Jejich meziměsíční pokles (-0,2 %) ovšem pokračoval jen pozvolným tempem, na což pravděpodobně působí výrazný podíl smluv s fixovanou cenou. Pokles v rámci energetické složky regulovaných cen pak nadále vyvažoval růst neenergetické složky, která zahrnuje hlavně služby v oblasti zdravotnictví, školství a dopravy.
Jádrová inflace zůstává zvýšená. V dubnu v meziročním vyjádření mírně vzrostla z 2,5 % na 2,6 %, což bylo v souladu s prognózou ČNB. Sezonně očištěná meziměsíční dynamika se podle našeho odhadu rovněž zvýšila, a to z 0,2 % na 0,3 %. Ve směru zvýšené jádrové inflace působí hlavně ceny služeb, jejichž meziroční růst v dubnu zrychlil z 4,5 % na 4,7 %. Vliv na to mělo další zrychlení růstu imputovaného nájemného z 3,6 % na 4,1 %, které pravděpodobně souvisí s výrazným oživením na nemovitostním trhu, a tedy i silným růstem cen domů a bytů. Meziroční růst skutečně placeného nájemného naopak mírně zpomalil z 6,3 % na 5,9 %. Zvýšený růst cen služeb naproti tomu kompenzovaly ceny zboží, jejichž meziroční růst zvolnil z 1,6 % na 0,2 %.
V průběhu dalších dvou měsíců očekáváme opětovné zrychlení meziroční inflace v důsledku odeznívajícího vlivu vyšší srovnávací základny. Navzdory tomu by ale celková inflace měla zůstat pod 3 % y/y, tedy v tolerančním pásmu centrální banky. Ve druhé polovině roku 2025 pak očekáváme postupnou stabilizaci meziroční inflace kolem dvouprocentního cíle. V průměru pro letošek odhadujeme inflaci na 2,2 % a v příštím roce její pokles na 1,8 %. Inflaci by mělo postupně tlumit působení restriktivní měnové politiky a mírné recese ekonomiky způsobené americkými cly. Příznivý vývoj inflace a zhoršující se stav ekonomiky by měly podle nás přispět k dalšímu snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky. Na konci roku by se tak repo sazba měla podle naší prognózy nacházet na 3 %. Více píšeme v aktualizovaných Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_2Q25_CZ.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Státní svátky Duben 2025
- Kalendář jmen Duben 2025 - svátky
- Inflace ve Španělsku poprvé od března 2021 klesla pod dvouprocentní cíl ECB
- Inflace ve Velké Británii klesla pod 2procentní cíl, německý index ZEW zklamal, analýza EUR/GBP
- Inflace klesla pod 9 %, dynamika jádrové složky mírně zrychlila (Analýza makroindikátorů)
- Inflace v dubnu 2023 dále znatelně klesla a nacházela se mírně pod prognózou
- Od „mírně pod cílem“ k „mírně nad cílem“?
- Inflace v dubnu 2022 mírně nad prognózou ČNB, návrat k 2% cíli lze očekávat v druhé polovině příštího roku
- Inflace v dubnu 2022 mírně nad prognózou ČNB, návrat k 2% cíli lze očekávat v druhé polovině příštího roku - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Inflace pod 3 % díky nižším cenám energií (Analýza makroindikátorů)
Prezentace
21.05.2025 Nepodceňujme pojištění vážných chorob
20.05.2025 Samsung srazil cenu svého nejlepší telefonu.
19.05.2025 Láká vás dodatečný příjem? Zjistěte, jak…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, Citfin
Proč se akciové trhy tak rychle oklepaly z dubnového propadu?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kubánský rum v ohrožení? Produkce kubánského cukru na historickém minimu
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři