Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  13.05.2025 15:40:14

Inflace v dubnu klesla mírně pod dvouprocentní cíl (Analýza makroindikátorů)

V dubnu došlo ke zpomalení tuzemské inflace na meziročních 1,8 % po 2,7 % v březnu. Statistický úřad tak pouze potvrdil svůj předběžný odhad. Oproti očekáváním byla dubnová inflace nižší, když tržní konsensus a naše prognóza odhadovaly 2,1 %. Centrální banka pak ve své nedávno zveřejněné prognóze pro duben předpokládala 2,0 %.

Hlavním zdrojem odchylky od naší prognózy byly volatilní ceny potravin. Ceny potravin a nealkoholických nápojů v dubnu meziměsíčně klesly v průměru o 0,3 %, zatímco ceny alkoholu a tabáku se snížily o 1,0 %. Oproti stejnému období loňského roku byly ceny stále vyšší, ale jejich růstové tempo výrazně zpomalilo. Meziroční růst cen potravin a nealkoholických nápojů v dubnu zvolnil z 6,1 % na 4,1 %, v případě alkoholu a tabáku pak z 5,2 % na 2,0 %. Pomohla tomu i vyšší srovnávací základna loňského roku. Ceny potravin jako celek byly tedy hlavním důvodem dubnového poklesu meziroční inflace.

Ke zpomalení inflace přispěl také pokračující pokles cen pohonných hmot. Ty byly v dubnu meziměsíčně nižší o 2,7 % a navázaly tudíž na silný březnový pokles o 3,3 %. Přispěly k tomu jak výrazně nižší ceny surové ropy na světových trzích související s pesimističtějšími vyhlídkami růstu světové ekonomiky a vyšším objemem těžby této suroviny, tak i pokračující zpevňování české koruny vůči americkému dolaru. Meziroční pokles cen pohonných hmot v důsledku toho zrychlil z 8,4 % na 13,3 %. Podobně jako u potravin i zde působil vliv vyšší srovnávací základny loňského roku.

Regulované ceny jen nepatrně rostly. Meziměsíčně byly vyšší o 0,1 % a jejich meziroční dynamika (0,4 % v dubnu) se nadále držela hluboko pod dvouprocentním cílem centrální banky. Působily na to ceny energií, které byly v dubnu meziročně nižší v průměru o 3,3 %. Jejich meziměsíční pokles (-0,2 %) ovšem pokračoval jen pozvolným tempem, na což pravděpodobně působí výrazný podíl smluv s fixovanou cenou. Pokles v rámci energetické složky regulovaných cen pak nadále vyvažoval růst neenergetické složky, která zahrnuje hlavně služby v oblasti zdravotnictví, školství a dopravy.

Jádrová inflace zůstává zvýšená. V dubnu v meziročním vyjádření mírně vzrostla z 2,5 % na 2,6 %, což bylo v souladu s prognózou ČNB. Sezonně očištěná meziměsíční dynamika se podle našeho odhadu rovněž zvýšila, a to z 0,2 % na 0,3 %. Ve směru zvýšené jádrové inflace působí hlavně ceny služeb, jejichž meziroční růst v dubnu zrychlil z 4,5 % na 4,7 %. Vliv na to mělo další zrychlení růstu imputovaného nájemného z 3,6 % na 4,1 %, které pravděpodobně souvisí s výrazným oživením na nemovitostním trhu, a tedy i silným růstem cen domů a bytů. Meziroční růst skutečně placeného nájemného naopak mírně zpomalil z 6,3 % na 5,9 %. Zvýšený růst cen služeb naproti tomu kompenzovaly ceny zboží, jejichž meziroční růst zvolnil z 1,6 % na 0,2 %.

V průběhu dalších dvou měsíců očekáváme opětovné zrychlení meziroční inflace v důsledku odeznívajícího vlivu vyšší srovnávací základny. Navzdory tomu by ale celková inflace měla zůstat pod 3 % y/y, tedy v tolerančním pásmu centrální banky. Ve druhé polovině roku 2025 pak očekáváme postupnou stabilizaci meziroční inflace kolem dvouprocentního cíle. V průměru pro letošek odhadujeme inflaci na 2,2 % a v příštím roce její pokles na 1,8 %. Inflaci by mělo postupně tlumit působení restriktivní měnové politiky a mírné recese ekonomiky způsobené americkými cly. Příznivý vývoj inflace a zhoršující se stav ekonomiky by měly podle nás přispět k dalšímu snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky. Na konci roku by se tak repo sazba měla podle naší prognózy nacházet na 3 %. Více píšeme v aktualizovaných Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_2Q25_CZ.

Autor: Martin Gürtler

Investiční bankovnictví Komerční banky

Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Více zpráv k tématu Inflace



Přečtěte si také:

13.05.2025Inflace v dubnu klesla mírně pod dvouprocentní cíl (Komentář) (13.5.2025) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
06.05.2025Inflace v dubnu klesla mírně pod dvouprocentní cíl (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
10.07.2024Inflace se překvapivě vrátila na cíl ČNB (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688

OSZAR »