Rozhodnutí bankovní rady ČNB, prohlášení bankovní rady po skončení měnového zasedání (audio)
Bankovní rada ČNB snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,25 procentního bodu na 3,50 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 2,50 % a lombardní sazby na 4,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 9. května 2025.
Zveřejníme 26. 1. 2032
Prohlášení bankovní rady na tiskové konferenci po skončení měnového zasedání
Rozhodnutí
Bankovní rada na svém dnešním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 3,5 %. Ve stejném rozsahu snížila i ostatní základní sazby. Pro toto rozhodnutí hlasovalo šest členů bankovní rady, jeden člen hlasoval pro ponechání sazeb na stávající úrovni.
Nová makroekonomická prognóza sekce měnové, která byla dnes publikována, předpokládá rovněž snížení úrokových sazeb ve druhém čtvrtletí letošního roku následované jejich přibližnou stabilitou.
Inflace se od loňského ledna nachází v tolerančním pásmu cíle ČNB. V letošním roce výrazně klesly světové ceny surovin a mezinárodní instituce snížily prognózy růstu světové ekonomiky. V domácí ekonomice ale zůstává zvýšený růst cen služeb. Růst mezd je rovněž nadprůměrný. Výrazněji rostly i ceny nemovitostí. Tyto faktory představují rizika pro dlouhodobou cenovou stabilitu. Proto je dnešní krok jen velmi opatrný a měnová politika zůstává a zůstane nadále přísná – reálné sazby ex post i ex ante jsou zřetelně kladné. Přetrvávající silnější inflační tlaky z domácí ekonomiky omezují prostor pro další snižování sazeb.
Nejistota na finančních trzích vedla ke zpřísnění globálních finančních podmínek. Dopady samotných změn bariér v mezinárodním obchodě zatím nelze v současnosti spolehlivě vyhodnotit především proto, že konkrétní podoba těchto změn není známa. Také jejich vliv na hospodářský růst a cenový vývoj ve střednědobém a dlouhodobém horizontu zůstává nejistý. Neznámá je rovněž budoucí reakce fiskální politiky a velkých centrálních bank. Bankovní rada však při svých úvahách pracuje s různými scénáři možného vývoje.
Cílem dnešního rozhodnutí je zajistit, aby celková inflace byla dlouhodobě stabilizovaná poblíž 2% inflačního cíle. To vyžaduje, aby růst množství peněz v ekonomice nadměrně nezrychloval, respektive aby úvěrová dynamika zůstala umírněná. Tím měnová politika přispěje k udržení nízké inflace.
Na příštích jednáních bude bankovní rada vycházet z vyhodnocení nově dostupných dat a jejich implikací pro výhled inflace. Úvahy o nastavení sazeb se budou odvíjet zejména od vyhodnocení setrvalosti nízkoinflačního prostředí, vývoje kurzu koruny, působení fiskální politiky na ekonomiku, analýzy napětí na trhu práce a změn v domácí i zahraniční poptávce. Bankovní rada bude také sledovat kroky klíčových zahraničních centrálních bank, geopolitické události a vývoj v obchodních vztazích mezi USA a EU. Bankovní rada též bude vyhodnocovat transmisi snížení úrokových sazeb do úvěrové aktivity, cen aktiv a následně do reálné ekonomické aktivity a cenového vývoje.
Bankovní rada potvrzuje své odhodlání pokračovat v měnové politice tak, aby se inflace dlouhodobě pohybovala poblíž dvouprocentního cíle. To v současnosti ještě vyžaduje relativně přísnou měnovou politiku.
Ekonomický vývoj
Česká ekonomika postupně oživuje. Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostl HDP v prvním čtvrtletí letošního roku v mezičtvrtletním vyjádření o 0,5 %, meziročně o 2 %.
Růst je tažen především spotřebou domácností, která je podpořena obnoveným růstem reálných příjmů a zmírňováním restrikce měnové politiky. Na druhou stranu zahraniční poptávka zůstává utlumená, což pramení zejména z poklesu evropského průmyslu. Ten čelí vysokým cenám energií, strukturálním problémům a nejistotě spojené s obchodní politikou USA.
Nezaměstnanost zůstává nízká. Růst průměrné mzdy v tržních odvětvích ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dosáhl 8,3 % meziročně a zůstává z historického pohledu zvýšený. Je také jedním z důvodů setrvačnosti růstu cen služeb.
Výhled
Inflace se podle prognózy sekce měnové bude po zbytek letošního a příštího roku pohybovat v tolerančním pásmu, zůstane ale mírně nad inflačním cílem. V průměru letos dosáhne 2,5 % a v příštím roce klesne na 2,2 %. Podle včerejšího rychlého odhadu ČSÚ klesla dubnová inflace na 1,8 %. Hodnocení zvýšených inflačních tlaků z domácí ekonomiky však zůstává beze změny z titulu zrychlení meziročního růstu cen služeb.
HDP Česka podle prognózy sekce měnové letos vzroste o 2 % (stejně jako v minulé predikci) a bude tažen především spotřebou domácností. Naopak čistý vývoz bude na ekonomiku působit negativně. V příštím roce růst ekonomiky mírně zrychlí na 2,1 % (minulá predikce 2,4 %).
Rizika a nejistoty
Bankovní rada vyhodnotila rizika a nejistoty výhledu plnění inflačního cíle v souhrnu jako mírně proinflační. Z domácích rizik ve směru vyšší inflace přetrvává riziko větší setrvačnosti růstu cen služeb a potravin. Případný dodatečný růst celkových výdajů veřejného sektoru by vedl k riziku inflačního působení fiskální politiky. Proinflačním rizikem jsou také zvýšené mzdové požadavky v soukromém i veřejném sektoru. Na delším horizontu je proinflačním rizikem možné zrychlování tvorby peněz v ekonomice plynoucí z dalšího výraznějšího oživení úvěrové aktivity, a to zejména na realitním trhu. Zvyšování bariér pro mezinárodní obchod představuje riziko pro zpomalení globální hospodářské aktivity. Dopad do inflace, zejména v delším horizontu, však není jednoznačný. Riziko výrazně slabšího výkonu německé ekonomiky je částečně tlumeno připravovaným fiskálním stimulem nové německé vlády.
Zákonný mandát
Bankovní rada ujišťuje veřejnost, že kroky ČNB budou dostatečné k udržení cenové stability v souladu se zákonným mandátem. Bankovní rada je zároveň připravena adekvátně reagovat na případné naplnění rizik výhledu plnění inflačního cíle.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Bankovní účty pro placení daní v roce 2020
- Zvláštní sazba daně, § 36 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Úrokové sazby ČNB
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
19.05.2025 Láká vás dodatečný příjem? Zjistěte, jak…
14.05.2025 Za oponou BTC Prague: co z globální…
07.05.2025 iPhone, který vyjde na polovinu. Takhle…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kubánský rum v ohrožení? Produkce kubánského cukru na historickém minimu
Petr Lajsek, Purple Trading
Benzín je nejlevnější za 4 roky! Zastaví dražší ropa pád cen pohonných hmot?
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Miroslav Novák, Citfin
ČNB snižuje sazby, ale další uvolňování měnové politiky může být problematické
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Petr Špirit, Bidli
Alena Kastnerová, Direct Family
Pojištění na školu v přírodě: Klid pro rodiče, jistota pro děti
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Lukáš Raška, Portu
Základní fakta o finančních trzích, která by měl znát každý investor
Jaroslav Rada, Česká síť
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Každý třetí úraz se stane při sportu. Jste na to připraveni?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz