STEM (stem.cz)
Volby  |  29.04.2025 10:32:00

Vývoj volebních preferencí, volební model: rozdíly podle krajů

Analytický ústav STEM od začátku roku na týdenní bázi sleduje vývoj volebních preferencí. Následující analýza vychází ze spojeného datového souboru za měsíce leden, únor a březen 2025, tedy ze souboru 12 týdenních vln průzkumu STEM. Zachycujeme tak především obecné rozpoložení v prvním čtvrtroce, kdy se teprve začaly rozebíhat kampaně, finálně formovat spolupráce a určovat hlavní volební témata.

Spojený datový soubor umožňuje srovnání rozdílů ve volebních preferencích mezi různými skupinami veřejnosti. Můžeme se tak podívat, jak se ve svých preferencích liší např. mladí muži a mladé ženy nebo jak odlišné jsou v tomto jednotlivé kraje.

Právě rozdílům podle krajů se věnuje tato tisková zpráva. Je důležité zdůraznit, že rozdíly ve volebních preferencích podle krajů jsou patrné, ale regionální příslušnost není rozhodujícím faktorem, který podmiňuje volební chování. Hlavní štěpící linie zjišťujeme v závislosti na subjektivně vnímaném materiálním zajištění, vzdělání či podle věku.

Souhrnný model od začátku roku 2025 používá data z prvních 12 vln sběru kontinuálního modelu STEM pro CNN Prima News. Není však prostým průměrem dvanácti modelů publikovaných od ledna do března. Spojená data, která zahrnují více než 7000 odpovědí, byla samostatně dovážena podle sociodemografických charakteristik a minulého politického chování. Nad běžný rámec jsme je dále dovážili na vybrané charakteristiky podle krajů, což nám s určitou mírou tolerance dovoluje srovnat výsledky modelu v jednotlivých krajích.

Rozdíly podle krajů jsou zobrazeny v interaktivní prohlížečce. Dále shrneme hlavní zjištění.

Zaměříme-li se na nejlidnatější kraje, tak v Praze sledujeme očekávaný zřetelný úspěch SPOLU, STAN a Pirátů. Jde o jediný kraj, kde tyto tři strany dohromady získávají přes 50 % podpory. ANO je sice v Praze nejslabší, ale i zde by s 23 % bralo druhé místo.

Středočeský kraj je rozložením podpory blízko republikovým průměrům s tím, že nadprůměrně by zde uspělo hnutí STAN i Motoristé sobě.

Ještě blíže celorepublikovým výsledkům by v prvním čtvrtletí byl Jihomoravský kraj. Při pohledu na zdejší výsledky koalice SPOLU a na její výsledky v Jihočeském kraji se jen potvrzuje, že sněmovní volby jsou jinou disciplínou než ty krajské.

Moravskoslezský kraj je pak protipólem Prahy, když by zde jednoznačně uspělo hnutí ANO, a naopak velmi málo by získaly vládní síly. Jde též o kraj s vyšší podporou pro SPD. K SPD dodejme, že souhrnný model se vztahuje k situaci v prvním čtvrtletí, takže ještě nereflektuje spojení stran SPD, Svobodní, PRO a Trikolora, ke kterému došlo na konci března.

Podobný obraz jako v Moravskoslezském kraji pak nacházíme i v jiných, menších krajích: v Ústeckém a v Karlovarském.

V několika krajích pak sledujeme specifické odchylky. Například výraznější zisk STAN je v Libereckém kraji. Nejvyšší úspěch Motoristů zjišťujeme v Plzeňském kraji či relativně vysoký zisk pro STAČILO! v Olomouckém, Pardubickém a Jihočeském kraji. 

 

Analýza vychází z týdenních průzkumů STEM, které jsou založeny na kvótním výběru dotazovaných, kteří reprezentují českou dospělou populaci (kvótní kritéria: pohlaví, věk, vzdělání, kraj a velikost místa bydliště). Pozornost věnujeme i tomu, aby soubor zohledňoval též volbu v posledních sněmovních volbách v roce 2021 a vážíme na sociálně pracovní postavení, na minulé volební chování ve volbách do PSP 2021 a ve druhém kole prezidentských voleb 2023.

Pro účely zobrazení odhadovaných modelů po krajích byl soubor dovážen též na minulé volební chování, velikostní skupiny obcí, věk a vzdělanostní strukturu po krajích.

Sběr dat metodou online (CAWI) dotazování respondentů a respondentek registrovaných v Českém národním panelu zajišťuje agentura STEM/MARK, která je stejně jako STEM a Český národní panel členem oborové organizace SIMAR.

Datový soubor pro výše uvedenou analýzu vznikl spojením 12 vln série realizovaných v období
3. ledna – 25. března 2025. Celkem soubor obsahuje odpovědi 7272 osob. Přes takto vysoký počet respondentů nejsou pro strany s nižší voličskou podporou (např. SOCDEM, Přísaha, Zelení, PRO) některé výsledky dostatečně stabilní, spojili jsme je proto do jedné kategorie „Jiná strana“ a soustředili jsme se na interpretaci hlavních politických sil.

Týdenní volební modely jsou součástí unikátní výzkumné série Týdenní model, kterou zpracovává STEM pro CNN Prima News. Podrobně metodologii tohoto výzkumu popisujeme na webu STEM.

Všechna zjištění

STEM založil v roce 1990 Jan Hartl. Organizace vyrostla z úsilí několika nadšenců, kteří vytvořili první polistopadovou tazatelskou síť pro průběžné sledování postojů československé společnosti. První výzkum názorů obyvatel STEM realizoval už v březnu roku 1990.

STEM se zaměřuje se na rozmanitou paletu kvantitativního i kvalitativního sociologického výzkumu, přípravu datových podkladů a sekundárních analýz různých zdrojů, poradenství založené na datech a vytváření komunikačních strategií. Jsme členem sdružení SIMAR a hlásíme se k jeho standardům.

Více informací na: www.stem.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688

OSZAR »