Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Daně a účetnictví  |  28.04.2025 15:03:29

10 praktických rad, jak zvládnout daňové přiznání

Elektronicky lze podat do 2. května, tedy do pátku tohoto týdne. Lidem tak zbývá již několik dní. Při vyplňování by je také třeba dbát na změny ve slevách na dani a také na to, jak zdanit akcie nebo kryptoměny. Společnost NeoTax, přední poskytovatel moderních řešení v oblasti daňového poradenství a zpracování daňových přiznání, poskytuje čtenářům 10 praktických rad pro ulehčení při vyplňování.

  1. Termíny jsou pevné – pozor na rozdíly
    Zatímco papírové přiznání mělo být na finančním úřadě do 1. dubna 2025, elektronické podání přes datovou schránku nebo portál MOJE Daně má termín do 2. května. Pokud vám přiznání zpracovává daňový poradce, lhůta je až do 1. července. Navíc finanční správa toleruje zpoždění pět pracovních dnů bez sankce, takže elektronicky ještě můžete podat 12. května. Datová schránka je povinná pro OSVČ, růžový formulář tedy zůstává jen pro nepodnikatele bez schránky.

  2. Nezapomeňte na přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu
    Jakmile podáte daňové přiznání, je třeba do 2. června zaslat přehled příjmů a výdajů na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zdravotní pojišťovnu. Po odevzdání přehledů běží lhůta 8 dní na zaplacení doplatků. „V praxi tedy třeba po odevzdání přehledů 2. června můžete doplatek pojistného poslat do 10. června,“ uvádí Nikola Žítková, produktová manažerka ve společnosti NeoTax, která stojí za vývojem aplikace OnlinePřiznání.cz.

  3. Kdy dorazí přeplatek daně
    Pokud jste na zálohách nebo na dani z příjmů zaplatili více, než kolik činí výsledná daň, vzniká přeplatek, který vám finanční úřad vrátí do 30 dnů po termínu pro podání přiznání. Nejčastěji k tomu dochází u zaměstnanců, kterým zaměstnavatel strhával vyšší zálohy na daň z příjmu, než odpovídalo jejich celkové daňové povinnosti. Ne všechny slevy ale vedou k přeplatku a například základní sleva na poplatníka pouze snižuje daň, nikoliv vytváří přeplatek. Naopak některé slevy, jako je daňový bonus na dítě, mohou být vyplaceny i v případě, že daňová povinnost klesne na nulu.

  4. Slevy, které už neplatí
    Pozor, některé oblíbené slevy už neplatí. Zrušená byla sleva na školkovné nebo na studenta. Sleva na manžela či manželku (24 840 ) zůstává, ale nově platí přísnější pravidla a slevu lze uplatnit jen tehdy, pokud partner pečuje o dítě do tří let a jeho roční příjmy nepřesáhnou 68 000 . Slevu je přitom možné uplatnit i pouze za část roku, pokud dítě dovršilo tří let například v polovině roku. Příjmový limit 68 000 se ale vždy posuzuje za celý kalendářní rok. „Do příjmů manžela nebo manželky se počítá prakticky vše: veškeré zdanitelné příjmy, jako je příjem ze zaměstnání či podnikání, ale i osvobozené příjmy či přijaté dary či mateřská,“ uvádí Žítková. Základní sleva na poplatníka, zvýhodnění na děti nebo slevy pro ZTP/P ale platí dál beze změn.

  5. Bez dokladů žádná sleva
    Každý odpočet, ať už úroky z hypotéky, dary neziskovým organizacím, penzijní spoření, životní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření, musíte doložit potvrzením.

  6. Hranice pro přiznání nebo dodanění
    Povinnost podat daňové přiznání nastává ve chvíli, kdy vaše roční zdanitelné příjmy (mimo osvobozené či zdaněné srážkovou daní) přesáhnou 50 000 Kč. Jste-li zaměstnaní a máte vedlejší příjmy (např. pronájem nebo prodej přes e-shop) do 20 000 Kč ročně, přiznání podávat nemusíte. Pokud ale tyto příjmy přesáhnou 20 000 Kč, přiznání již podat musíte. Stejná povinnost platí i v případě souběhu příjmů od více zaměstnavatelů, vykázané daňové ztráty, nutnosti dodanit dříve uplatněné úlevy při předčasném ukončení životního či penzijního pojištění nebo pokud jste OSVČ v paušálním režimu a porušíte jeho podmínky.

  7. Akcie, fondy a dividendy – co uvést?
    České dividendy jsou už zdaněny srážkou 15 % přímo u zdroje a do daňového přiznání se neuvádějí. Naopak zahraniční dividendy se do daňového přiznání uvádějí. Lze využít metodou zápočtu zaplacené daně v zahraničí, k čemuž potřebujete přiložit výpis od svého brokera.

    Pokud souhrn příjmů z úplatného převodu cenných papírů nepřesáhne v kalendářním roce částku 100 000 Kč, příjem je zcela osvobozen od daně. Pokud investor drží cenné papíry (např. akcie, ETF, podílové listy) déle než tři roky, je příjem z jejich prodeje osvobozen bez ohledu na výši. Tříletá lhůta začíná běžet dnem následujícím po dni pořízení a platí pro každý kus cenného papíru zvlášť.

  8. Kryptoměny ještě bez výhodného testu
    V roce 2024 se daní každý příjem z prodeje, směny nebo nákupu zboží za kryptoměny. Příjem patří pod „ostatní příjmy“ (§ 10). „Limit 100 000 Kč pro osvobození příjmů z prodeje kryptoměn, popř. časový test tří let začne platit až za rok 2025 u prodejů uskutečněných po 15.2.2025, takže v letošním přiznání ještě neplatí a je potřeba tak uvést a zdanit veškeré příjmy související s kryptoměnami,“ uvádí Žítková.

  9. Platba určuje příjem
    OSVČ svůj příjem započítávají až v momentě přijetí platby. Fakturu vystavenou v prosinci 2024, ale zaplacenou až v lednu 2025, tedy uvedete v přiznání až za rok 2025.

  10. Finální kontrola
    Před odesláním elektronického přiznání zkontrolujte: termíny, číslo bankovního účtu, uplatněné slevy, přílohy a podpisy. Online formulář sice většinu chyb odhalí automaticky, přílohy však musíte zkontrolovat sami.

NeoTax je přední poskytovatel moderních řešení v oblasti daňového poradenství a zpracování daňových přiznání. Společnost byla založena v roce 2012 a rychle se stala lídrem na českém trhu díky své jednoduché online aplikaci na zpracování přiznání OnlinePriznani.cz. NeoTax nabízí komplexní služby, včetně zpracování daňových přiznání pro jednotlivce i firmy, daňového poradenství a řešení pro zaměstnavatele. Společnost se zaměřuje na digitalizaci a automatizaci daňových procesů, díky čemuž klientům šetří čas i náklady. Významnou součástí portfolia je řešení mezinárodního zdanění, které zahrnuje daňová přiznání a poradenství pro jednotlivce i firmy podnikající v různých zemích. Společnost neustále inovuje a rozšiřuje své služby, aby pokryla stále náročnější požadavky klientů. Díky tomu NeoTax obsluhuje tisíce zákazníků po celém světě. 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře



Více zpráv k tématu Daně







?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688

OSZAR »