Čínské hospodářství od začátku roku vykazuje výrazné známky oživení - Globální ekonomický výhled duben 2025 - Čína
Čínské hospodářství od začátku roku vykazuje výrazné známky oživení. Meziroční růst HDP v prvním čtvrtletí dosáhl dle oficiálních údajů 5,4 %, stejně jako v posledním čtvrtletí minulého roku. V březnu mimořádně vzrostly maloobchodní prodeje a snížila se nezaměstnanost v městských oblastech. Velká část tohoto oživení je reakcí na vládní stimulační opatření, která, především pod vlivem rozbíhající se obchodní války s USA budou muset být v nejbližších měsících ještě rozsáhlejší. Průmyslová produkce v únoru meziročně vzrostla o 5,9 %, což je více než po většinu loňského roku. Z hlavních odvětví nejsilnější, dokonce dvouciferný, růst připadl na automobilový průmysl (12 %), následovaný počítačovou a komunikační technikou (přes 10 %).
Odpovídajícím způsobem se v prvním čtvrtletí vyvíjel také podnikatelský sentiment. Souhrnný PMI od prosince 2024 roste, v březnu dosáhl 51,4 bodů. Na tomto růstu se podílela jak výrobní, tak nevýrobní odvětví, ale nejvyšší hodnotu zaznamenaly služby. Na druhé straně, nezaměstnanost v kategorii mladších ročníků od začátku roku spíše roste. Nicméně většina předpovědí počítá s mírným sezonním zlepšením zaměstnanosti v jarních měsících.
Předstih nabídky před poptávkou se od začátku roku odráží v návratu k deflaci spotřebitelských cen. V březnu poklesl CPI o 0,1% meziročně a o 0,4% meziměsíčně (v únoru meziročně -0,7%, meziměsíčně -0,2%). Naopak jádrová inflace po únorové deflační epizodě (první od ledna 2021) se v březnu vrátila k růstu (o 0,5% meziročně). Ceny výrobců klesají, i když proměnlivou rychlostí, již déle než rok, přičemž se očekává další pokles.
Čínský zahraniční obchod od začátku roku zažívá silné zvraty a nejisté vyhlídky. Vývozy v březnu rostly mimořádně silně (o 12,4% meziročně), zjevně ve snaze vývozců dodat co největší objemy před začátkem platnosti nových cel v USA. Dynamika dovozů v únoru spadla do záporných hodnot a pokles pokračoval také v březnu, především kvůli nejistotám ohledně výhledu domácí poptávky.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání v roce 2020 i za rok 2019. Změny kvůli koronaviru, platby daní 2020, vysvětlení pojmů i povinností, formuláře zdarma.
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za rok 2019 a v roce 2020, změny při podání daňového přiznání za rok 2019 kvůli koronaviru
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
Prezentace
21.05.2025 Nepodceňujme pojištění vážných chorob
20.05.2025 Samsung srazil cenu svého nejlepší telefonu.
19.05.2025 Láká vás dodatečný příjem? Zjistěte, jak…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, Citfin
Proč se akciové trhy tak rychle oklepaly z dubnového propadu?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kubánský rum v ohrožení? Produkce kubánského cukru na historickém minimu
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři