Termín pro podání online daňové přiznání se blíží. Na co si dát pozor?
Chystáte se podat daňové přiznání elektronicky přes portál MOJE daně? Pak si zapište klíčové datum – pátek 2. května 2025. To je poslední termín pro online podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2024. Co všechno k podání potřebujete a na co si dát pozor, abyste vše stihli v klidu?
Povinnost podat daňové přiznání elektronicky platí pro všechny, kdo mají datovou schránku zřízenou ze zákona. To se týká především právnických osob, OSVČ a některých dalších profesí (např. daňoví poradci, advokáti), kterým byla schránka zřízena automaticky státem. „Pokud máte datovou schránku zřízenou dobrovolně (na vlastní žádost), elektronicky podávat nemusíte, ale můžete. Termín pro podání „papírového“ daňového přiznání již ale uplynul. Všichni ostatní mohou elektronickou cestu využít dobrovolně,“ vysvětluje Barbora Jeníková, daňová poradkyně společnosti KODAP.
Jak a kde podat elektronicky?
Nejpohodlnější cestou pro většinu fyzických osob je portál MOJE daně (dostupný na www.mojedane.cz ). Ten umožňuje bezpečné přihlášení pomocí bankovní identity, eObčanky, nebo třeba NIA ID (Identita občana). „Alternativně lze podat přes datovou schránku (pokud ji máte) nebo pomocí uznávaného elektronického podpisu jako přílohu emailu na adresu podatelny příslušného finančního úřadu (tato možnost se ale příliš nedoporučuje kvůli nižšímu komfortu a možným technickým problémům),“ říká Barbora Jeníková z KODAP.
Než začnete vyplňovat, připravte si klíčové podklady jako je například potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů za rok 2024. Pokud podnikáte, měli byste mít přehled příjmů a výdajů nebo podklady z daňové evidence/účetnictví. Pro uplatnění daňových slev a odpočtů potřebujete potvrzení o zaplacených úrocích z úvěru na bydlení (hypotéka, stavební spoření), o zaplacených příspěvcích na penzijní připojištění se státním příspěvkem, doplňkové penzijní spoření nebo dlouhodobý investiční produkt (DIP). Pro účely daňového zvýhodnění na vyživované děti jsou zapotřebí kopie rodných listů dětí a potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníku o tom, že neuplatňuje daňové zvýhodnění, případně čestné prohlášení.
Mezi další důležité podklady patří také potvrzení o zaplaceném pojistném na soukromé životní pojištění, o poskytnutých darech na veřejně prospěšné účely. Pro slevu na manžela/manželku potřebujete čestné prohlášení o výši příjmů manžela/manželky žijící ve společně hospodařící domácnosti s vyživovaným dítětem, které nedovršilo věku 3 let.
Zaměstnanci, za které zaměstnavatel zaslal tzv. Měsíční přehled o sražených zálohách na daň, mohou využít možnost předvyplnění údajů v portálu MOJE daně (DIS+), což podání výrazně zjednoduší.
Pro daňové přiznání za rok 2024 platí několik důležitých změn:
- Omezení slevy na manžela/manželku: Nově ji lze uplatnit pouze tehdy, pokud druhý z manželů pečuje o dítě do tří let věku a jeho vlastní rozhodné příjmy za rok 2024 nepřesáhly limit 68 000 Kč.
- Zrušení slevy na studenta: Tuto slevu již za rok 2024 nelze uplatnit.
- Zrušení školkovného: Sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení byla také zrušena.
- Nové daňové odpočty: Nově si můžete od základu daně odečíst příspěvky na dlouhodobý investiční produkt (DIP) – což je nová forma státem podporovaného zajištění na stáří vedle penzijního spoření – nebo pojistné na pojištění dlouhodobé péče. Limity pro tyto odpočty se sčítají s limity pro penzijní a životní pojištění.
- Nižší práh pro 23% sazbu daně: Změnila se hranice pro vyšší 23% sazbu daně. Zatímco dříve se týkala části základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy, pro rok 2024 se tento práh snížil na 36násobek průměrné mzdy. Vyšší sazbou se tak daní část ročního základu daně přesahující 1 582 812 Kč.
Pozor na chyby a sankce
Nejčastější chyby při elektronickém podání souvisí s nepřiložením všech povinných příloh, neuvedením všech zdanitelných příjmů (např. z pronájmu, prodeje cenných papírů, příležitostných činností) nebo chybami v rodných číslech vyživovaných dětí. Chyby zjištěné před uplynutím lhůty pro podání (tedy do 2. května 2025) můžete napravit podáním opravného daňového přiznání. Pokud chybu zjistíte až po tomto termínu, je nutné podat dodatečné daňové přiznání.
„Pokud přiznání nestihnete podat včas (ani v rámci pětidenní tolerance do 9. května 2025), hrozí vám pokuta. Ta činí 0,05 % ze stanovené daně za každý den prodlení (resp. 0,01 % pokud jde o daňovou ztrátu), maximálně však do výše 5 % daně (nebo 5 % ztráty), nejvýše však 300 tisíc korun. Minimální výše pokuty, kterou finanční úřad předepíše, je 1000 Kč. Sankce v podobě úroku z prodlení hrozí také za pozdní úhradu samotné daně,“ dodává Barbora Jeníková, daňová poradkyně společnosti KODAP.Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daň z příjmů fyzických osob - Daňové přiznání / vyměření daně - formulář 2024
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Osvobození od daně, § 4 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Zvláštní sazba daně, § 36 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Základ daně, § 23 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Daňové přiznání v roce 2020 i za rok 2019. Změny kvůli koronaviru, platby daní 2020, vysvětlení pojmů i povinností, formuláře zdarma.
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 25 5405 (vzor číslo 28)
Prezentace
14.05.2025 Za oponou BTC Prague: co z globální…
07.05.2025 iPhone, který vyjde na polovinu. Takhle…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Proč může být Palantir stále relativně levnou investiční příležitostí?
Petr Lajsek, Purple Trading
Benzín je nejlevnější za 4 roky! Zastaví dražší ropa pád cen pohonných hmot?
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Miroslav Novák, Citfin
ČNB snižuje sazby, ale další uvolňování měnové politiky může být problematické
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko pro podnikatele
Antonín Trunec, Software602
Devět z deseti Čechů podepisuje pracovní smlouvu stále ještě na papíře. Pojďme to změnit!
Jakub Šulák, Forscope
Dopad amerických cel na sektor IT: boj o softwarovou nezávislost
Okénko finanční rady
Petr Špirit, Bidli
Inflace v dubnu poklesla na 1,8 %. Nezaměstnanost ale setrvala na stejné hodnotě
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Lukáš Raška, Portu
Základní fakta o finančních trzích, která by měl znát každý investor
Jaroslav Rada, Česká síť
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Alena Kastnerová, Direct Family
Pojištění mazlíčků od Direct pojišťovny: Chraňte svého psa či kočku bez zbytečných výdajů
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Každý třetí úraz se stane při sportu. Jste na to připraveni?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz